Polska Misja Historyczna

Universität Würzburg
Am Hubland, Philosophisches Zentrum (7/U/9)
97074 Würzburg, Niemcy
e-mail: renata.skowronska@uni-wuerzburg.de

Würzburg; foto: Bartłomiej Łyczak

Dom Gościnny: Gästehaus

Poniżej podstawowe informacje na temat rezerwacji i korzystania z Domu Gościnnego Uniwersytetu w Würzburgu. Dalsze informacje, także aktualne ceny, znajdą Państwo na stronie administracji: Gästehaus der Universität Würzburg.

Rezerwacja

 • Niestety, nie ma już żadnego wolnego pokoju (z puli zarezerwowanej dla Polskiej Misji Historycznej).
 • Uwaga: administracja nie zawsze informuje mnie o wolnych pokojach, proszę pytać również bezpośrednio: koerperschaft@uni-wuerzburg.de
 • Rezerwacja jest możliwa wyłącznie na połowę miesiąca (np. 1-15 lipca lub 16-31 lipca). Aktualna cena za pół miesiąca za mniejszy pokój jednoosobowy: 250 € + 60 € opłata dodatkowa.
 • Rezerwacja odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Polskiej Misji Historycznej. Po mailowym ustaleniu terminu uprzejmie proszę o przesłanie wypełnionego formularza rezerwacji (pdf mailem). Państwa podpis jest konieczny tylko na drugiej stronie (to deklaracja RODO). Formularz (do wyboru): w języku niemieckim lub angielskim.

Rodzaje „mieszkań” (zdjęcia)

 • Do dyspozycji gości uniwersytetu oddawane są mieszkania jednopokojowe (1-Zimmer-Appartement, dla jednej osoby) i dwupokojowe (2-Zimmer-Appartement, dla 2 lub 3 osób).
 • Mieszkania dwupokojowe wynajmowane są wyłącznie Stypendystom (pobyt innych osób jest możliwy jedynie w wypadku braku zainteresowania innych Stypendystów tym lokum). Rezerwacja dokonywana jest na jedną osobę (która jest „wynajmującym” dla administracji, zobowiązanym do wpłaty kaucji i uregulowania opłaty za mieszkanie), pozostałe osoby „podnajmują” u niej pokój. Istnieje więc ryzyko, że osoba wynajmująca mieszkanie dwupokojowe będzie sama w nim mieszkała – jeśli nie będzie zainteresowania innych Stypendystów tym lokum. Może wówczas przyjechać np. z rodziną. Uwaga: nawet dla jednej osoby cena „mieszkania” dwupokojowego jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi miejscami noclegowymi w Würzburgu.

Kaucja

 • Administracja Domu Gościnnego wymaga wpłacenia z dużym wyprzedzeniem kaucji (kaucja jest zwracana po wyjeździe Gościa).
 • W wypadku Stypendystów i Gości Polskiej Misji Historycznej kaucja może zostać opłacona z funduszy Misji. Osoby chcące skorzystać z tego udogodnienia zobowiązują się do zwrotu ewentualnie potrąconych kwot (w wypadku odwołania przyjazdu, spowodowania szkód lub konieczności sprzątania) w terminie do jednego miesiąca (formularz).

Opłata

 • Opłatę za kwaterę należy uiścić przed lub tuż po przyjeździe do Würzburga (maksymalnie w ciągu 3 pierwszych dni pobytu) – przelewem (dane do przelewu znajdują się w umowie). W wyjątkowych przypadkach można dokonać wpłaty w kasie uniwersytetu (Zahlstelle, adres: Zwinger 32). Kasa jest otwarta generalnie w poniedziałek, środę i piątek w godz. 8:00-12:00 (zdjęcie 1, zdjęcie 2).

Lokalizacja i dojazd

 • Lokalizacja: dzielnica Sanderau. Dom Gościnny to wąski, biały wieżowiec znajdujący się w kompleksie budynków uniwersyteckich, mało widoczny z ulicy, trzeba wejść na dziedziniec (por. mapę Google).
 • Adres: Gästehaus der Universität Würzburg, Am Studentenhaus 1, 97072 Würzburg.
 • Dojazd: Z dworca kolejowego i autobusowego można dojechać tramwajami (aktualnie trwają remonty dróg, proszę dopytać w informacji na dworcu czy podane tu informacje są aktualne), ze znajdującego się naprzeciwko wyjścia z dworca przystanku „Haupbahnhof West”. Tramwaj jedzie około 15 minut. Należy wysiąść na przystanku „Sanderring”, pójść prosto wzdłuż ulicy przez pas zieleni, za którym skręcić w lewo (przy basenie, warto zabrać strój kąpielowy). Po prawej stronie jest wejście na dziedziniec (pierwsze wejście, w przejściu po lewej stronie jest zawieszona tablica „Gästehaus”).

Wprowadzka / wyprowadzka

 • Przed przyjazdem do Würzburga – minimum dwa tygodnie przed datą przyjazdu – należy skontaktować się w sprawie terminu wprowadzenia się oraz wyprowadzenia się z pokoju z administracją Domu (koerperschaft@uni-wuerzburg.de). W krótkim mailu (w języku niemieckim lub angielskim) proszę podać datę i planowaną godzinę przyjazdu oraz datę wyjazdu. Uwaga: generalnie wprowadzka i wyprowadzka powinna nastąpić w dzień roboczy. Proszę napisać do administracji minimum dwa tygodnie wcześniej, jeśli planują Państwo przyjazd / wyjazd w dzień „nieroboczy”.
 • Wynajmujący odbierają klucze od gospodarza budynku lub w sejfie znajdującym się przy wejściu do budynku. W sprawie odbioru/zdawania kluczy do apartamentu proszę pisać odpowiednio wcześniej mailowo do administracji (koerperschaft@uni-wuerzburg.de).
 • W Domu Gościnnym nie ma recepcji, goście są w pełni samodzielni. Osoby mieszkające w Gästehausie są zobowiązane do utrzymania porządku w wynajmowanym apartamencie oraz do posprzątania zajmowanych pomieszczeń przed wyprowadzką (proszę także opróżnić lodówkę, wstawić wszystkie naczynia do szafek itd.), jest to dość rygorystycznie sprawdzane.
 • Wynajmujący otrzymują do podpisu listę „ruchomości’ znajdujących się w pokoju (naczynia, garnki itp.). W wypadku, jeśli czegoś brakuje (a z reguły brakuje), proszę skorygować tę pozycję na liście.

Wyposażenie

 • Pokoje wraz z kuchenką lub aneksem kuchennym są wyposażone w meble oraz niezbędny sprzęt kuchenny (naczynia, sztućce i garnki). Nie ma mikrofalówek. Wynajmujący otrzymują pościel, ręczniki i ścierki.
 • W piwnicy budynku znajdują się pralka i suszarka (do dyspozycji wszystkich mieszkańców). Żetony można kupić u gospodarza, np. przy okazji wprowadzki. Na tablicy ogłoszeń znajdą Państwo informację o godzinach „urzędowania” gospodarza budynku (Hausverwaltung), jego numer telefonu i adres mailowy.
 • W apartamentach nie ma środków higienicznych (np. mydła, papieru toaletowego).
 • W google maps znajdują się zdjęcia budynku i pokoi: Google.

Internet

 • Dostęp do internetu jest bezpłatny poprzez sieć EDUROAM lub sieć ogólnodostępną BayernWLAN (więcej na ten temat we Wskazówkach).

Parking

 • W pobliżu Domu Gościnnego znajdują się płatne miejsca parkingowe. Można bezpłatnie zaparkować samochód „na stałe” przy biurze Misji na terenie miasteczka uniwersyteckiego i po mieście poruszać się komunikacją miejską (więcej na ten temat we Wskazówkach).