Strona główna
Polska Misja Historyczna powstała 1 sierpnia 2001 roku w Getyndze dzięki inicjatywie historyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz historyków niemieckich związanych z Instytutem Historycznym Maxa Plancka w Getyndze. Do zadań tej stacji – realizowanych do 2008 roku w Getyndze – należało między innymi przygotowanie pobytów stypendialnych polskich historyków, odczytów w Polsce i Niemczech oraz organizowanie i współorganizowanie konferencji. Likwidacja Instytutu Historycznego Maxa Plancka zmusiła członków Rady Naukowej Misji do podjęcia poszukiwań nowej siedziby. Od września 2009 roku Polska Misja Historyczna działa przy Uniwersytecie Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu, jednej z najstarszych i najlepszych niemieckich szkół wyższych.
Polska Misja Historyczna jest placówką naukową Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (organizacyjnie związaną z Wydziałem Nauk Historycznych tej uczelni), której działalność prowadzona jest we współpracy z Uniwersytetem Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu, Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Celem Polskiej Misji Historycznej jest inicjowanie, wspieranie współpracy między polskimi i niemieckimi ośrodkami naukowymi oraz badaczami specjalizującymi się w szeroko rozumianych naukach historycznych, a także upowszechnianie wyników prowadzonych badań.
Zakres działalności i realizowane przedsięwzięcia:
- wspieranie rozwoju polskich badań naukowych: poprzez ułatwianie kwerendy bibliotecznej i archiwalnej w Niemczech (organizowanie konkursów stypendialnych oraz opieka nad gośćmi naukowymi), realizowanie i wspieranie międzynarodowych projektów badawczych itp.;
- popularyzacja osiągnięć naukowych: organizacja i współorganizacja konferencji, seminariów, odczytów, wykładów, wystaw;
- publikacja wyników badań naukowych: rocznik Biuletyn Polskiej Misji Historycznej oraz inne publikacje.
Polska Misja Historyczna jest członkiem Kolleg „Mittelalter und Frühe Neuzeit”.
Bliżej na temat historii Polskiej Misji Historycznej:
- w artykule prof. dr. hab. Leszka Zygnera (dla lat 2001-2009);
- w artykule dr Renaty Skowrońskiej (dla lat 2009-2019);
- w Kronice Polskiej Misji Historycznej publikowanej w Biuletynie Polskiej Misji Historycznej.