Polska Misja Historyczna

Universität Würzburg
Am Hubland, Philosophisches Zentrum (7/U/9)
97074 Würzburg, Niemcy
e-mail: renata.skowronska@uni-wuerzburg.de

Würzburg; foto: Bartłomiej Łyczak

Stypendyści i Goście

  • Publikacje Stypendystów i Gości Polskiej Misji Historycznej: link.
  • Ogłoszenia o konkursach stypendialnych publikowane są na stronie Aktualności.
  • Spotkania online ze Stypendystami i Gośćmi Polskiej Misji Historycznej: link.

Grudzień 2024

Dr hab. Artur Duda, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Przemiany konwencji aktorskich w teatrze i performansie w Niemczech z zastosowaniem technologii audiowizualnych i informatycznych (od ponownego zjednoczenia Niemiec do dziś). Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Listopad 2024

Mgr Karolina Białas (Uniwersytet Warszawski). Problematyka badawcza: W kręgu idei odnowy życia monastycznego na przełomie X i XI w. Św. Abbon z Fleury (945–1004) i tzw. reforma pregregoriańska w ujęciu porównawczym. Stypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Mgr Agata Czapiewska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Berlin dla Przybyszewskiego. Miasto polskiego pisarza a obraz Berlina w czasopismach naukowych. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr Jerzy Kiełbik (Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie). Problematyka badawcza: Reformy ustrojowe małych miast Prus Książęcych na przełomie XVII i XVIII wiekuStypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Dr hab. Agnieszka Laskowska-Hulisz, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Orzeczenia sądu II instancji w procesie cywilnym w ujęciu prawnoporównawczym. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr Joanna May (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Powództwo o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa w europejskich systemach prawnych. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr hab. Marek Podlasiak, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Propagandowy rytuał Kriegsnagelung w okresie I wojny światowej na obszarze Cesarstwa Niemieckiego ze szczególnym uwzględnieniem prowincji Prusy Zachodnie. Stypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Dr hab. Damian Szymczak, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Problematyka badawcza: Ku modernizacji. Polskie elity w XIX-wiecznej GalicjiStypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Dr Arkadiusz Urbaniec (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Problematyka badawcza: Geneza egzarchatu w bizantyńskim systemie administracyjnym w VI wiekuStypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Październik 2024

Dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UKEN (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Problematyka badawcza: Rozwój europejskich miast po II wojnie światowej. Stypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Dr hab. Marcin Lisiecki, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Siebold-Museum w Würzburgu: interkulturowy most między kulturą niemiecką a japońską w XX i XXI wieku. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Mgr Joanna Lubierska-Lewandowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Problematyka badawcza: Dokumenty dziewiętnastowiecznych poznańskich szkół w zasobie Uniwersytetu w Würzburgu. Stypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Wrzesień 2024

Dr Krzysztof Garczewski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Problematyka badawcza: Organizacje „wypędzonych” w Bawarii i ich wpływ na relacje z Polską oraz CzechosłowacjąStypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Mgr Monika Łękawska (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Problematyka badawcza: Komunikacja staropolska na traktach zachodnich. Niemiecka prasa rękopiśmienna i drukowana w XVIII wiekuStypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Prof. Dr. Andrzej Radzimiński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Źródła do dziejów Kościoła i duchowieństwa w państwie zakonu niemieckiego w Prusach. Finansowanie własne.

Dr Marta Szada (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Obieg książki i inne praktyki intelektualne w korespondencji Augustyna z HipponyStypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Dr hab. Krzysztof Wawrzonkowski, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Thomas Reid (1710–1796) i jego rozważania estetyczne. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr Monika Woźniak (Czeska Akademia Nauk: Instytut Filozofii, Praga, Czechy / Uniwersytet Babeșa i Bolyaia, Cluj-Napoca, Rumunia). Problematyka badawcza: Recepcja Immanuela Kanta i Georga Wilhelma Friedricha Hegla przez czeskiego filozofa Jindřicha Zeleneho (1922–1997). Finansowanie własne.

Sierpień 2024

Dr hab. Jacek Bojarski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Tworzenie się tożsamości etnicznej i kulturowej na pograniczu słowiańsko-wschodniofrankijskim we wczesnym średniowieczu. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr Norbert Delestowicz (Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk). Problematyka badawcza: Bracia zakonu krzyżackiego w Prusach (1310–1351). Studium prozopograficzne – kwerenda w Bibliotece Uniwersyteckiej w WürzburgStypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Dr hab. Violetta Kopińska, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Sekurytyzacja w dyskursie dotyczącym szkolnej edukacji w Polsce w latach 2015-2023. Analiza krytyczna. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr hab. Anna Moszyńska, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Wpływ prawa niemieckiego na polską regulację normatywną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr hab. Michał Moszyński, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Geneza i rozwój spółki GmbH w perspektywie ekonomicznej. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Prof. dr hab. Szymon Olszaniec (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Tworzenie nowych prowincji w Cesarstwie Rzymskim w wiekach III–VI n.e. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Lipiec 2024

Dr Janusz Bonczkowski (Archiwum Państwowe w Toruniu). Problematyka badawcza: Średniowieczne księgi pruskie z przełomu XV i XVI wieku: przygotowanie edycji źródłowych oraz Studia uniwersyteckie grudziądzan do 1772 roku. Finansowanie własne.

Dr Anna Frydrych-Depka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Prawo do informacji o wyborach w Republice Federalnej Niemiec. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr Marcin Grulkowski (Polska Akademia Nauk: Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla). Problematyka badawcza: Zmiany w rachunkowości w wielkich miastach pruskich w XV-XVI wieku: od cyfr rzymskich do cyfr arabskich. Finansowanie własne.

Dr Katarzyna Kącka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Würzburg – miasto dwóch pamięci. Zjawisko palimpsestu kulturowego w lokalnej polityce historycznej. Stypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Dr hab. Rafał Kowalczyk (Uniwersytet Łódzki). Problematyka badawcza: Nieudana próba budowy wspólnego obszaru gospodarczego przez Bawarie po Kongresie WiedeńskimStypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Prof. dr hab. Krzysztof Kopiński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Średniowieczne księgi pruskie z przełomu XV i XVI wieku: przygotowanie edycji źródłowych. Finansowanie własne.

Dr Marta Helena Nowak (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej). Problematyka badawcza: Legenda regensburska jako źródło wiedzy do badań nad tożsamością historyczną kongregacji Schottenklöster. Stypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Dr Anna Ziemlewska (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie). Problematyka badawcza: Wirtuoz autoprezentacji. Polityka wizerunkowa Jana Sobieskiego i jego rodziny. Przykłady ze zbiorów bawarskich. Stypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Czerwiec 2024

Dr Marcin Gadocha (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Problematyka badawcza: Korespondencja miejska w Europie wczesnonowożytnejStypendium zostało ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.

Dr hab. Bartłomiej Michalak, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Bawarski mieszany system wyborczy na tle niemieckiego modelu wyborów mieszanych: czy odmienne rozwiązania instytucjonalne oznaczają odmienne konsekwencje wyborcze? Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr Karolina Rokicka-Murszewska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Przymus bezpośredni w Polsce i w Niemczech: jak egzekwować obowiązki o charakterze niepieniężnym? Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr hab. Leszek Zygner, prof. PANS (Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie). Problematyka badawcza: Sytuacja chłopów na Mazowszu i w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach przed wybuchem wojny chłopskiej. Finansowanie własne.

Maj 2024

Dr hab. Dariusz Pniewski, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Ciężkostrawna dieta narodowa: motywy trawienia, cyklu wegetacyjnego i nawożenia w romantycznej literaturze pięknej i naukowej. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Dr hab. Piotr Rączka, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Automatyzacja wydawania aktów administracyjnych w ogólnym postepowaniu administracyjnym. Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.

Luty 2024

Dr Magdalena Kowalska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Problematyka badawcza: Bawarskie konteksty (literacki, publicystyczny, malarski) filhellenizmu polskich romantyków (lata 20. i 30. XIX wieku). Stypendium zostało ufundowane przez JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę.