Polska Misja Historyczna

Universität Würzburg, Emil-Fischer-Str. 31, 97074 Würzburg, Niemcy
e-mail: r.skowronska@uni-wuerzburg.de

Würzburg; foto: Bartłomiej Łyczak

Wskazówki dla Stypendystów i Gości

Poniżej najważniejsze informacje na temat podróży i pobytu w Würzburgu

Uwaga: przeprowadzka biura Polskiej Misji Historycznej

 • Od 15 października 2021 roku biuro Misji znajduje się tymczasowo:  Emil-Fischer-Str. 31, pokój 03.009 (na 3. piętrze). Wskazówki dotyczące dojazdu. W wypadku, jeśli budynek jest zamknięty, proszę czekać przy wejściu do windy. Tel. 0049 931 3181029.

Koronawirus: regulacje i zasady wprowadzone w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa

 • Kancelaria Państwowa Bawarii wstępnie (mailowo) wyraziła zgodę na wykorzystanie stypendiów z lat 2020 i 2021 do końca września 2022 roku. Uwaga: jest to informacja nieoficjalna, czekam na pisemne potwierdzenie.
 • Granty JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w konkursie na rok 2020 mogą zostać wykorzystane do 18 grudnia 2021 roku.
 • Uwaga: podane poniżej informacje zostały zaktualizowane 6.08.2021 i mają charakter orientacyjny. Proszę sprawdzić na stronach odpowiednich urzędów obowiązujące aktualnie zarządzenia.
 • W Niemczech regiony, w których występuje wirus, zostały podzielone na dwie grupy (w zależności od stopnia zagrożenia oraz liczby zarażonych): Virusvariantengebiete (regiony ze szczególnie groźnymi wariantami wirusa) oraz Hochinzidenzgebiete (regiony z wysoką liczbą zarażonych). Podróżni z krajów zakwalifikowanych do tych grup podlegają różnym ograniczeniom i obowiązkom (zgłoszenie przyjazdu przed przekroczeniem granicy, przedstawienie wyników testu niezależnie od faktu zaszczepienia lub wyzdrowienia, kwarantanna).
 • Aktualnie (22.09.2021) Polska nie znajduje się na liście krajów zakwalifikowanych do tych grup. Podróżni wjeżdżający do Niemiec z Polski zobowiązani są do posiadania zaświadczenie o zaszczepieniu / wyzdrowieniu lub negatywny wynik testu (zrobiony maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy).
 • Lista terenów uznanych za rejony ryzyka: link nr 1. Zasady obowiązujące w Bawarii: link 2. Dalsze informacje: link 3, link 4.
 • W Würzburgu test można wykonać w wielu miejscach w centrum miasta oraz poszczególnych dzielnicach: link 1 oraz link 2. W razie problemów zdrowotnych można znaleźć kilku lekarzy mówiących po polsku, między innymi: link.
 • Dalsze wskazówki: Na terenie uniwersytetu w Würzburgu obowiązują zarządzenia tej uczelni, proszę zapoznać się z informacjami na stronach: link nr 1link nr 2 oraz link 3. Do budynków uniwersytetu wejść mogą wyłącznie osoby zaszczepione, wyzdrowiałe lub z aktualnym negatywnym testem PCR (reguła 3G: Geimpfte, Genesene und PCR-Getestete). Należy nosić maskę FFP2, kontakt bezpośredni ograniczać do minimum.
 • Korzystanie z Biblioteki Uniwersyteckiej jest ograniczone. Na stronie biblioteki znajdują się informacje na ten temat, proszę regularnie zaglądać na tę stronę: link 1. Biblioteki wydziałowe / instytutowe: jeśli są zamknięte, proszę pisać maile z prośbą o możliwość skorzystania. Dobrze jest zarezerować „miejsce do pracy”: link („alle Benutzer*innen”). W razie dalszych pytań proszę zwracać się bezpośrednio do pracowników biblioteki głównej: information@bibliothek.uni-wuerzburg.de
 • Stypendyści i goście Misji mogą pracować w biurze Misji w godzinach od 7:00 do 21:00 (na zmianę z innymi stypendystami, rezerwując termin na liście znajdującej się na regale), przy zachowaniu obowiązujących na terenie uniwersytetu zasad sanitarnych.
 • Z powodu zagrożenia epidemiologicznego zrezygnowaliśmy z organizacji publicznych spotkań ze stypendystami. Planowana jest organizacja spotkań online (o szczegółach porozmawiamy podczas spotkania w biurze Misji).

Stypendia i granty

 • Granty JM Rektora UMK (wypłacane przez UMK): Proszę zapoznać się z informacjami o procedurach dotyczących wyjazdów zagranicznych na stronach UMK: dla części toruńskiej UMK lub dla CM. Po ustaleniu terminu pobytu w Würzburgu (oraz po zarezerwowaniu kwatery) proszę skontaktować się z Działem Nauki (najlepiej z p. Anną Niemcewicz) lub Działem Nauki i Projektów Collegium Medicum (najlepiej z p. Izabelą Trykowską) w sprawie wypłaty grantu oraz zwrotu kosztów podróży. Uprzejmie proszę o informację o terminie przyjazdu przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem (r.skowronska@uni-wuerzburg.de). Pobyt naukowy w Würzburgu powinien zostać podsumowany w pisemnym sprawozdaniu w języku polskim (formularz, uwaga: to jest formularz wyłącznie dla osób, które miały grant). Uprzejmie proszę o przesłanie sprawozdania w terminie do 2 tygodni od zakończenia pobytu (na adres: r.skowronska@uni-wuerzburg.de). Dalsze informacje i regulamin: link.
 • Stypendia (wypłacane przez Polską Misję Historyczną w Würzburgu): Stypendia są przyznawane z reguły na 15 dni (13 dni pobytu, 2 dni dojazdu, uwaga: stypendyści mogą zostać poproszeni o przedstawienie rachunków zawierających daty np. za kwaterę lub podróż). Uprzejmie prosimy o informację o terminie przyjazdu z dwumiesięcznym wyprzedzeniem (jeśli formalności nie zostaną odpowiednio wcześnie dopełnione, nie możemy zagwarantować terminowej wypłaty stypendium). Stypendia są wypłacane wyłącznie po przyjeździe Stypendystów do Würzburga: w formie przelewu na konto (proszę wziąć pod uwagę, że czas przelewu może wynieść do 2 tygodni). Osoby, które mają konto w Niemczech proszę wcześniej o informację. Na pierwsze spotkanie w biurze Misji proszę przygotować numer konta (IBAN i BIC/Swift), te dane (oraz aktualny adres zameldowania w PL) można także wcześniej przesłać mailem. Z dobrym uzasadnieniem (np. konto złotówkowe i związane z tym koszty przewalutowania, brak własnych funduszy na opłacenie kosztów pobytu) możemy starać się o wypłatę w Kasie uniwersytetu (osoby zainteresowane proszę o kontakt). Stypendyści zobowiązani są do samodzielnego pokrycia wszystkich kosztów związanych z przyjazdem i pobytem w Würzburgu, nie ma możliwości uzyskania dodatkowych funduszy na ten cel. Pobyt naukowy w Würzburgu powinien zostać podsumowany w pisemnym sprawozdaniu w języku niemieckim lub angielskim (formularz, uwaga: to jest formularz wyłącznie dla osób, które miały stypendium). Uprzejmie prosimy o przesłanie sprawozdania w terminie do 2 tygodni po pobycie stypendialnym (na adres: r.skowronska@uni-wuerzburg.de). Dalsze informacje: link.
 • Uwaga: Proszę we wszystkich publikacjach, w których zostały wykorzystane materiały zebrane podczas pobytu w Würzburgu, umieścić informację o stypendium / grancie. Proponujemy formę: dla grantów JM Rektora UMK (link), dla stypendiów innych fundatorów (np. Bawarskiej Kancelarii Państwowej) (link).
 • Prosimy także o przesyłanie wszystkich artykułów i książek powstałych na bazie materiałów zebranych w Würzburgu (jako pdf lub w formie drukowanej). Lista publikacji Stypendystów i Gości Misji publikowana jest na stronie: link.
 • Lista stypendystów publikowana jest na stronach Misji. Uprzejmie proszę o sprawdzenie poprawności danych (strona w j. polskim / strona w j. niemieckim).

Podróż

 • Pociągi: Optymalnego połączenia można szukać na stronach informacji PKP lub niemieckiej kolei (Deutsche Bahn). Warto skorzystać z promocji na bilety. Sprzedaż biletów w promocyjnej cenie rozpoczyna się najwcześniej 60 dni (kończy 3 dni) przed dniem planowanej podróży.
 • Autobusy: Połączenie można wyszukać między innymi na stronach: autobusy.pl, Sindbad oraz FlixBus.pl.
 • Samoloty: Najbliższe lotniska znajdują się we Frankfurcie oraz Norymberdze. Połączenie można wyszukać między innymi na stronach skyscanner. Podróż z lotniska do Würzburga: pociąg (uwaga: sprzedaż biletów w promocji na teren Niemiec zaczyna się 180 dni przed terminem podróży); autobusy: FlixBus.de.
 • Samochody prywatne: proszę sprawdzić, czy w Würzburgu jest wymagana „Grüne Plakette” („zielona plakietka”) Link 1, link 2. Aktualnie nie jest wymagana (stan: 22.09.2021 r.).
 • Samochody prywatne: jako współpasażer/ka przez serwis BlaBlaCar.

Zakwaterowanie

 • Plan miasta (plan centrum miasta z krótkim opisem zabytków otrzymają Państwo w każdym hotelu, na dworcu itd.). W Würzburgu dużym problemem jest znalezienie niedrogiego zakwaterowania. Zachęcamy do szybkiego podjęcia starań o rezerwację. Najkorzystniejsze geograficznie części miasta: Hubland, Frauenland, Sanderau, centrum oraz miejscowość Gerbrun (bardzo blisko miasteczka uniwersyteckiego Hubland).
 • Uniwersytet w Würzburgu: hotel uniwersytecki Gästehaus. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacja odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Polskiej Misji Historycznej. O wolnych miejscach informuję mailowo. Adres hotelu (por. mapę Google): Gästehaus der Universität Würzburg, Am Studentenhaus 1, 97072 Würzburg. Dalsze informacje: link.
 • Uniwersytet w Würzburgu: hotel uniwersytecki Welzhaus (bliższe informacje, także aktualne ceny: Welzhaus der Universität Würzburg, dzielnica Altstadt). W tym hotelu uniwersyteckim znajduje się ponad 20 komfortowych apartamentów różnej wielkości (np. małe: ca. 20 m2 dla jednej osoby, duże: ca. 33 m2 dla 2-3 osób). Apartamenty są wynajmowane osobom z doktoratem, doktorom habilitowanym i profesorom, generalnie minimum na miesiąc. Drogo… Adres: Julius-Maximilians-Universität Würzburg, Welzhaus, Klinikstraße 6, 97070 Würzburg, Niemcy. Zainteresowani mogą zwracać się bezpośrednio do administracji: scias-office@uni-wuerzburg.de
 • Ogólnie: pensjonaty i inne miejsca noclegowe: booking.com, Pension und Zimmervermittlung, bed & breakfastwuerzburg-pension.de.
 • Wybrane pensjonaty i inne miejsca noclegowe: Pension Bed & Breakfast Ruder (miejscowość Gerbrunn, bardzo blisko miasteczka uniwersyteckiego Hubland), Pension Bett am Berg (w miejscowości Kürnach, raczej dla osób z samochodem), Pension Siegel, Babelfish HostelHC24 Würzburg, Schönstatt-Zentrum Marienhöhe, schronisko młodzieżowe, B&B HOTELS.
 • Pokoje w prywatnych mieszkaniach i domach: Airbnb, przykład Airbnb, zwischenmiete.de.
 • Dalsze wskazówki na stronach Uniwersytetu w Würzburgu oraz Urzędu Miasta.

Komunikacja miejska i taksówki

 • Rozkład jazdy autobusów i tramwajów znajduje się na stronie Verkehrsunternehmen Verbund Mainfranken (VVM).
 • Bilety można kupić u kierowcy (tylko autobusy) lub w automatach na niektórych przystankach: bilet jednorazowy (Einzelkarte), bilet jednodniowy dla jednej osoby oraz dla dwóch osób dorosłych i dzieci (Tageskarte Solo oraz Tageskarte Plus, bilet dzienny zakupiony w sobotę ważny jest także w niedzielę: link) oraz bilet trzydniowy (3-Tagekarte Solo, zakup chyba tylko u kierowcy autobusu), bilet jednorazowy na 4 przystanki (Kurzstrecke Eins+4), karnet 6-przejazdowy (6er-Karte) oraz bilet miesięczny (osobisty Monatskarte persönlich lub Monatskarte übertragbar, który można przekazywać innym osobom). Uwaga: proszę nie kupować u kierowcy „na zapas” kilku biletów jednorazowych – zostaną wydrukowane jako „skasowane”. W biurze Zakładu Komunikacji (WVV Kundenzentrum znajduje się na ulicy Domstraße 26) można wyrobić osobisty bilet miesięczny. Ceny biletów znajdują się na stronie VVM: link 1, link 2. Bilety można także kupować przez aplikację (automatycznie analizuje przejazdy w danym dniu i wybiera najkorzystniejszą dzienną taryfę): link.
 • Taksówkę można zamówić pod numerem telefonu: 0049 931 19410. Koszt przejazdu z centrum do biura Misji: około 15 €.

Parking

 • W centrum są miejsca z bezpłatnymi miejscami parkingowymi, nie zawsze są one jednak wolne. Można zaparkować samochód „na stałe” przy biurze Misji na terenie miasteczka uniwersyteckiego i po mieście poruszać się komunikacją miejską.

Praca w biurze Misji

 • Stypendyści i goście Misji otrzymują klucz do budynku i pokoju dla stypendystów (03.008 ): mogą przychodzić w dowolnych, wygodnych dla siebie godzinach i pracować w pokoju dla stypendystów. Klucz jest elektroniczny, zawiera mały akumulator, który trzeba regularnie ładować: urządzenie ładujące jest zintegrowane z panelem obsługi windy.
 • W pokoju dla stypendystów (03.008) można korzystać z komputerów z dostępem do internetu (przez sieć uniwersytecką) i drukarki. Hasło do komputerów znajduje się w czerwonej teczce na regale. W pokoju można zrobić kawę, herbatę, włożyć kanapkę do lodówki.
 • Osoby, które przyjeżdżają do Würzburga w terminie, gdy biuro Misji jest zamknięte (terminy), również mogą korzystać z pokoju dla stypendystów: proszę odpowiednio wcześniej zgłosić taką potrzebę, wówczas klucz będzie czekał w zaprzyjaźnionym sekretariacie. Wszystkie formalności (np. dotyczące wypłaty stypendium) zostaną załatwione po otwarciu biura.

Publiczne wystąpienia stypendystów i gości Polskiej Misji Historycznej

 • Spotkania online (w języku polskim): Od stycznia 2022 roku organizowane są spotkania online ze Stypendystami i Gośćmi Misji. Dalsze informacje na stronie: link.
 • Aktualnie zawieszone: W biurze Misji odbywają się publiczne spotkania ze stypendystami i gośćmi. Z reguły mają one charakter nieformalnych seminariów otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Uprzejmie proszę o przygotowanie 10-20 minutowego wystąpienia w języku niemieckim lub angielskim. Uwaga: nie ma możliwości wygłoszenia referatu w języku polskim. Temat: przedstawienie siebie (życiorys naukowy) oraz prowadzonych dotychczas i planowanych (w szczególności w Würzburgu) prac badawczych. Jest możliwość pokazania prezentacji na monitorze jednego z komputerów w biurze (proszę przygotować duży format czcionek, duże ilustracje). Można także przynieść własny laptop.

Kontakty naukowe

Internet

 • Na terenie większości budynków uniwersyteckich w Würzburgu można korzystać z bezprzewodowego internetu (wi-fi) za pomocą sieci EDUROAM. Eduroam to międzynarodowy projekt, którego celem jest udostępnienie bezpiecznego internetu pracownikom i studentom uniwersytetów i instytucji naukowych na terenie wszystkich stowarzyszonych placówek (lista polskich uczestników eduroam). Osoby, które w macierzystej instytucji uruchomią w swoich komputerach i smartfonach tę usługę, mogą również korzystać z bezprzewodowego internetu za pomocą eduroam w większości budynków uniwersyteckich w Würzburgu (na terenie całego miasta) – bez konieczności dodatkowej konfiguracji, czy kontaktu z administratorami. Zachęcamy do odpowiedniego przygotowania komputerów i smartfonów przed przyjazdem do Würzburga.
 • Jest możliwość korzystania z darmowych „hotspotów”, szczególnie w centrum miasta: w okolicach rynku internet udostępnia WVV, Urząd Miasta z kolei w ratuszu, na terenie Bawarii rozbudowana jest sieć BayernWLAN (link „@BayernWLAN“). Połączyć się z internetem można także w Bibliotece Miejskiej (Stadtbücherei), w budynkach uniwersyteckich, w kawiarniach i restauracjach (o hasło proszę pytać obsługę). Bliższe informacje:, link, link, link.

Biblioteka uniwersytecka: katalog

 • Większość zbiorów biblioteki uniwersyteckiej jest dostępna na miejscu (tzw. wolny dostęp) i można z nich korzystać bez karty bibliotecznej (Benutzerausweis). Karta biblioteczna jest wydawana wyłącznie osobom, które deklarują pobyt w Würzburgu powyżej 3 miesięcy i przedstawią zaświadczenie o zameldowaniu (meldunek w Urzędzie Miasta, w Ratuszu).
 • Misja dysponuje „zbiorczą” kartą biblioteczną , wystawioną na nazwisko jednego z pracowników uniwersytetu. Umożliwia ona zamawianie książek z magazynów wyłącznie do czytelni. Ta karta jest dostępna dla wszystkich stypendystów i gości w biurze Misji (jest w czeronej teczce na regale). Można zrobić zdjęcie tej karty (oraz loginu i hasła), zamawiać publikacje (wyłącznie do czytelni) i na podstawie zdjęcia karty odbierać je w bibliotece. Uwaga: z karty korzystają wszyscy goście Misji, proszę nie odbierać książek zamawianych przez innych stypendystów.
 • Uwaga: Biblioteka uniwersytecka umożliwia dostęp do wielu niemieckich i zagranicznych baz danych, z których można bezpłatnie (lub odpłatnie) ściągać artykuły i całe książki (w formacie pdf). Dostęp do wielu baz jest możliwy z prywatnych komputerów (podłączonych do sieci uniwersyteckiej przez EDUROAM), z niektórych baz można skorzystać wyłącznie z komputerów uniwersyteckich (w bibliotece lub biurze Misji). W katalogu biblioteki uniwersyteckiej publikacje online są dostępne pod linkiem „Volltext” / „Full text” (znajduje się po prawej stronie przy tytule publikacji), który przekierowuje na stronę bazy danych udostępniającej wybrany artykuł/książkę.
 • W większości czytelni biblioteki uniwersyteckiej można samodzielnie skanować (np. za pomocą aplikacji na komórkę lub przenośnego skanera) lub fotografować publikacje własnym aparatem; przestrzegając przy tym oczywiście praw autorskich (na własny użytek). Skanowanie (bezpłatne) i kopiowanie (płatne) na sprzęcie należącym do biblioteki jest możliwe dzięki specjalnej karcie. Kartę tę można zakupić w bibliotece głównej (7 euro plus pierwsze doładowanie 20 euro) lub wypożyczyć w biurze Misji (dysponujemy dwiema kartami). Bliższe informacje znajdują się na stronie biblioteki uniwersyteckiej.

Stołówki uniwersyteckie i inne możliwości wyżywienia

Pobyt w Würzburgu

Zwiedzanie miasta

 • Informacja turystyczna (Tourist Information) znajduje się w budynku Biblioteki Miejskiej (Falkenhaus, Marktplatz 9).
 • Oferty zwiedzanie miasta: link.
 • Autobus Kulturlinie nr 9 (dojeżdża na zamek). Uwaga: jeździ sezonowo, proszę sprawdzić szczegóły na stronie.