Polska Misja Historyczna

Universität Würzburg
Am Hubland, Philosophisches Zentrum (7/U/9)
97074 Würzburg, Niemcy
e-mail: renata.skowronska@uni-wuerzburg.de

Würzburg; foto: Bartłomiej Łyczak

Wskazówki dla Stypendystów i Gości

Poniżej najważniejsze informacje na temat podróży i pobytu w Würzburgu

Uwaga: od marca 2023 roku nowa lokalizacja biura Polskiej Misji Historycznej.

Stypendia i granty: szczegółowe informacje, między innymi dotyczące wypłaty przyznanych funduszy, formularze do sprawozdań

  • Granty JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (wypłacane przez UMK): proszę zapoznać się z informacjami na stronie (link).
  • Stypendia Polskiej Misji Historycznej: proszę zapoznać się z informacjami na stronie (link).

Podróż

  • Pociągi: informacja PKP lub niemiecka kolej (Deutsche Bahn). Sprzedaż biletów w promocyjnej cenie rozpoczyna się najwcześniej 60 dni przed terminem (kończy 3 dni po terminie) planowanej podróży.
  • Autobusy np.: autobusy.pl, Sindbad oraz FlixBus.pl.
  • Samoloty: najbliższe lotniska znajdują się we Frankfurcie oraz Norymberdze. Podróż z lotniska do Würzburga: pociąg (sprzedaż biletów w promocji na teren Niemiec zaczyna się 180 dni przed terminem podróży); autobusy: FlixBus.de.
  • Samochody prywatne: proszę sprawdzić, czy w Würzburgu jest wymagana „Grüne Plakette” („zielona plakietka”) link 1, link 2.
  • Samochody prywatne: jako współpasażer/ka przez serwis BlaBlaCar.

Zakwaterowanie

  • Plan miasta (plan centrum miasta z krótkim opisem zabytków otrzymają Państwo w każdym hotelu, na dworcu itd.).
  • W Würzburgu dużym problemem jest znalezienie niedrogiego zakwaterowania. Zachęcamy do szybkiego podjęcia starań o rezerwację. Najkorzystniejsze geograficznie części miasta: Hubland, Frauenland, Sanderau, centrum oraz miejscowość Gerbrun (bardzo blisko miasteczka uniwersyteckiego Hubland).
  • Uniwersytet w Würzburgu: Dom Gościnny (Gästehaus).
  • Ostkirchliches Institut an der Universität Würzburg dysponuje jednym pokojem gościnnym (z dwuosobowym łóżkiem), w którym chętnie gości także stypendystów Polskiej Misji Historycznej. Instytut dysponuje znakomitą biblioteką (atrakcyjną szczególnie dla historyków Europy Wschodniej). Link. Zainteresowani mogą zwracać się bezpośrednio do szefowej tej placówki, dr Caroliny Lutzka (clutzka@uni-wuerzburg.de).
  • Uniwersytet w Würzburgu: „hotel” uniwersytecki Welzhaus (bliższe informacje, także aktualne ceny: Welzhaus der Universität Würzburg, dzielnica Altstadt). W tym „hotelu” uniwersyteckim znajduje się ponad 20 komfortowych apartamentów różnej wielkości (np. małe: ca. 20 m2 dla jednej osoby, duże: ca. 33 m2 dla 2-3 osób). Apartamenty są wynajmowane osobom z doktoratem, doktorom habilitowanym i profesorom, generalnie minimum na miesiąc. Drogo… Adres: Julius-Maximilians-Universität Würzburg, Welzhaus, Klinikstraße 6, 97070 Würzburg, Niemcy. Zainteresowani mogą zwracać się bezpośrednio do administracji: scias-office@uni-wuerzburg.de
  • Ogólnie: pensjonaty i inne miejsca noclegowe (booking.com, Pension und Zimmervermittlung, bed & breakfastwuerzburg-pension.de).
  • Wybrane pensjonaty i inne miejsca noclegowe: Pension Bed & Breakfast Ruder (miejscowość Gerbrunn, bardzo blisko miasteczka uniwersyteckiego Hubland), Pension Bett am Berg (w miejscowości Kürnach, raczej dla osób z samochodem), Pension Siegel, Babelfish HostelHC24 Würzburg, schronisko młodzieżowe, B&B HOTELS., pobyt z rodziną np. mieszkanie.
  • Pokoje w prywatnych mieszkaniach i domach: Airbnb, przykład Airbnb, zwischenmiete.de.
  • Dalsze wskazówki na stronach Uniwersytetu w Würzburgu oraz Urzędu Miasta.

Komunikacja miejska i taksówki

  • Rozkład jazdy autobusów i tramwajów: Verkehrsunternehmen Verbund Mainfranken (VVM).
  • Bilety można kupić u kierowcy (tylko autobusy) lub w automatach na niektórych przystankach: bilet jednorazowy (Einzelkarte), bilet jednodniowy dla jednej osoby oraz dla dwóch osób dorosłych i dzieci (Tageskarte Solo oraz Tageskarte Plus, bilet dzienny zakupiony w sobotę ważny jest także w niedzielę: link) oraz bilet trzydniowy (3-Tagekarte Solo, zakup chyba tylko u kierowcy autobusu), bilet jednorazowy na 4 przystanki (Kurzstrecke Eins+4), karnet 6-przejazdowy (6er-Karte) oraz bilet miesięczny (osobisty Monatskarte persönlich lub Monatskarte übertragbar, który można przekazywać innym osobom). Uwaga: proszę nie kupować u kierowcy „na zapas” kilku biletów jednorazowych – zostaną wydrukowane jako „skasowane”. W biurze Zakładu Komunikacji (WVV Kundenzentrum znajduje się na ulicy Domstraße 26) można wyrobić osobisty bilet miesięczny. Ceny biletów znajdują się na stronie VVM: link 1, link 2. Bilety można także kupować przez aplikację (automatycznie analizuje przejazdy w danym dniu i wybiera najkorzystniejszą dzienną taryfę): link. Bilet obowiązujący w całych Nemczech na autobusy (także miejskie w Würzburgu), pociągi i statki komunikacji regionalnej w cenie 49 euro miesięcznie: link (uwaga: bilet jest automatycznie przedłużany na kolejne miesiące, żeby tego uniknąć należy anulować przedłużanie w odpowiednim terminie).
  • Taksówkę można zamówić pod numerem telefonu: 0049 931 19410. Koszt przejazdu z centrum do biura Misji: około 25 €.

Parking

  • W centrum są miejsca z bezpłatnymi miejscami parkingowymi, nie zawsze są one jednak wolne. Można zaparkować samochód „na stałe” przy biurze Misji na terenie miasteczka uniwersyteckiego i po mieście poruszać się komunikacją miejską.

Praca w biurze Misji

  • Adres biura oraz plany okolicy i budynku: link.
  • Stypendyści i goście Misji otrzymują klucz do całego budynku i pokoju dla stypendystów (nr pokoju 7/U/8) – mogą przychodzić w dowolnych, wygodnych dla siebie godzinach i pracować.
  • Klucz do pokoju dla stypendystów jest elektroniczny, zawiera mały akumulator. Jeśli klucz nie wypełnia swojej funkcji, proszę doładować akumulator: urządzenie ładujące znajduje się na zewnątrz budynku, przy wejściu od strony północnej (google, zdjęcia nr 1, nr 2, nr 3).
  • W pokoju dla stypendystów (7/U/8 ) znajdują się komputery z dostępem do internetu oraz mała biblioteka podręczna. Można w nim zrobić kawę, herbatę, włożyć kanapkę do lodówki. Wiele osób zostawia swoje rzeczy i pracuje w pobliskiej bibliotece uniwersyteckiej.
  • Osoby, które przyjeżdżają do Würzburga w terminie, gdy biuro Misji jest zamknięte (terminy), również mogą korzystać z pokoju dla stypendystów: proszę odpowiednio wcześniej zgłosić taką potrzebę, wówczas klucz będzie czekał w zaprzyjaźnionym sekretariacie. Proszę wziąć pod uwagę, że wszystkie formalności (np. dotyczące wypłaty stypendium) zostaną załatwione dopiero po otwarciu biura.

Publiczne wystąpienia stypendystów i gości Polskiej Misji Historycznej

  • Spotkania online (w języku polskim): Od stycznia 2022 roku organizowane są spotkania online ze Stypendystami i Gośćmi Misji. Dalsze informacje na stronie: link.
  • Aktualnie zawieszone: W biurze Misji odbywają się publiczne spotkania ze stypendystami i gośćmi. Z reguły mają one charakter nieformalnych seminariów otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Uprzejmie proszę o przygotowanie 10-20 minutowego wystąpienia w języku niemieckim lub angielskim. Uwaga: nie ma możliwości wygłoszenia referatu w języku polskim. Temat: przedstawienie siebie (życiorys naukowy) oraz prowadzonych dotychczas i planowanych (w szczególności w Würzburgu) prac badawczych. Jest możliwość pokazania prezentacji na monitorze jednego z komputerów w biurze (proszę przygotować duży format czcionek, duże ilustracje). Można także przynieść własny laptop.

Kontakty naukowe

Internet

  • Na terenie większości budynków uniwersyteckich w Würzburgu można korzystać z bezprzewodowego internetu (wi-fi) za pomocą sieci eduroam. Eduroam to międzynarodowy projekt, którego celem jest udostępnienie bezpiecznego internetu pracownikom i studentom uniwersytetów i instytucji naukowych na terenie wszystkich stowarzyszonych placówek (lista polskich uczestników eduroam). Osoby, które w macierzystej instytucji uruchomią w swoich komputerach i smartfonach tę usługę, mogą również korzystać z bezprzewodowego internetu za pomocą eduroam w większości budynków uniwersyteckich w Würzburgu (na terenie całego miasta) – bez konieczności dodatkowej konfiguracji, czy kontaktu z administratorami. Zachęcamy do odpowiedniego przygotowania komputerów i smartfonów przed przyjazdem do Würzburga.
  • Na terenie całej Bawarii rozbudowana jest sieć BayernWLAN (link „@BayernWLAN”).
  • Jest możliwość korzystania z darmowych „hotspotów”, szczególnie w centrum miasta: w okolicach rynku internet udostępnia WVV, Urząd Miasta z kolei w ratuszu. Połączyć się z internetem można także w Bibliotece Miejskiej (Stadtbücherei), w budynkach uniwersyteckich, w kawiarniach i restauracjach (o hasło proszę pytać obsługę).
  • Dalsze informacje:, link, link, link.

Biblioteka uniwersytecka: katalog

  • Większość zbiorów biblioteki uniwersyteckiej jest dostępna na miejscu (tzw. wolny dostęp) i można z nich korzystać bez karty bibliotecznej (Benutzerausweis). Karta biblioteczna jest wydawana wyłącznie osobom, które deklarują pobyt w Würzburgu powyżej 3 miesięcy i przedstawią zaświadczenie o zameldowaniu (meldunek w Urzędzie Miasta, w Ratuszu).
  • Misja dysponuje trzema „zbiorczymi” kartami bibliotecznymi, wystawionymi na nazwisko jednego z pracowników uniwersytetu. Umożliwiają ona zamawianie książek z magazynów (proszę zamawiać wyłącznie do czytelni). Karty są dostępne dla stypendystów i gości w biurze Misji: znajdują się w czerwonej teczce na półce regału z książkami, tam też lista użytkowników (proszę wpisać się).
  • Biblioteka uniwersytecka umożliwia przez katalog dostęp do wielu baz danych, z których można bezpłatnie (lub odpłatnie) ściągać artykuły i całe książki (w formacie pdf). Dostęp do wielu baz jest możliwy z prywatnych komputerów (podłączonych do sieci uniwersyteckiej przez EDUROAM), z niektórych baz można skorzystać wyłącznie z komputerów uniwersyteckich (w bibliotece lub biurze Misji). W katalogu biblioteki uniwersyteckiej publikacje online są dostępne pod linkiem „Volltext” / „Full text” (znajduje się po prawej stronie przy tytule publikacji), który przekierowuje na stronę bazy danych udostępniającej wybrany artykuł/książkę.
  • W większości czytelni biblioteki uniwersyteckiej można samodzielnie skanować (np. za pomocą aplikacji na komórkę lub przenośnego skanera) lub fotografować publikacje własnym aparatem. Skanowanie (bezpłatne) i kopiowanie (płatne) na sprzęcie należącym do biblioteki jest możliwe dzięki specjalnej karcie. Kartę tę można zakupić w bibliotece głównej (7 euro plus pierwsze doładowanie 20 euro) lub wypożyczyć w biurze Misji (dysponujemy dwiema kartami). Bliższe informacje znajdują się na stronie biblioteki uniwersyteckiej.

Stołówki uniwersyteckie i inne możliwości wyżywienia

Pobyt w Würzburgu

Zwiedzanie miasta

  • Informacja turystyczna (Tourist Information) znajduje się w budynku Biblioteki Miejskiej (Falkenhaus, Marktplatz 9).
  • Oferty zwiedzanie miasta: link.
  • Autobus Kulturlinie nr 9 (dojeżdża na zamek). Uwaga: jeździ sezonowo, proszę sprawdzić szczegóły na stronie.

Od Stypendystów dla Stypendystów 🙂

  • Dr hab. Kazimierz S. Ożóg, prof. Uniwersytetu Opolskiego: Stypendium Polskiej Misji Historycznej z rowerem i nie tylko (opis tras rowerowych/wędrówkowych oraz link do mapy Google z badanymi przez Profesora formami pamięci o zniszczeniu i odbudowie Würzburga).