Polska Misja Historyczna

Universität Würzburg, Emil-Fischer-Str. 31 (03.009), 97074 Würzburg, Niemcy
e-mail: r.skowronska@uni-wuerzburg.de

Würzburg; foto: Bartłomiej Łyczak

Wskazówki dla Stypendystów i Gości

Poniżej najważniejsze informacje na temat podróży i pobytu w Würzburgu

Uwaga: tymczasowa przeprowadzka biura Polskiej Misji Historycznej

Koronawirus: regulacje i zasady wprowadzone w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa

 • Uwaga: podane poniżej informacje zostały zaktualizowane 22 grudnia 2022 r. i mają charakter orientacyjny. Proszę sprawdzić na stronach odpowiednich urzędów obowiązujące aktualnie zarządzenia (link nr 1, link 2, link 3, link 4).
 • Aktualnie (19 grudnia 2022 r.) podróżni z Polski nie podlegają żadnym ograniczeniom.
 • W Würzburgu test można wykonać w kilku miejscach: link 1 oraz link 2. W razie problemów zdrowotnych można znaleźć kilku lekarzy mówiących po polsku, między innymi: link.
 • Na terenie uniwersytetu w Würzburgu obowiązują zarządzenia tej uczelni: link nr 1link nr 2 oraz link 3.
 • Korzystanie z Biblioteki Uniwersyteckiej nie jest ograniczone (proszę regularnie zaglądać na stronę: link 1). W razie dalszych pytań proszę zwracać się bezpośrednio do pracowników biblioteki głównej: information@bibliothek.uni-wuerzburg.de
 • Z powodu zagrożenia epidemiologicznego aktualnie (jesień 2022 r.) zrezygnowaliśmy z organizacji publicznych spotkań ze stypendystami w biurze Misji (o szczegółach porozmawiamy podczas spotkania w biurze Misji).

Stypendia i granty

 • Granty JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (wypłacane przez UMK): proszę zapoznać się z informacjami na stronie (link).
 • Stypendia Polskiej Misji Historycznej ufundowane przez Kancelarię Państwową Bawarii i inne instytucje (wypłacane przez Polską Misję Historyczną w Würzburgu): proszę zapoznać się z informacjami na stronie (link).

Podróż

Zakwaterowanie

 • Plan miasta (plan centrum miasta z krótkim opisem zabytków otrzymają Państwo w każdym hotelu, na dworcu itd.).
 • W Würzburgu dużym problemem jest znalezienie niedrogiego zakwaterowania. Zachęcamy do szybkiego podjęcia starań o rezerwację. Najkorzystniejsze geograficznie części miasta: Hubland, Frauenland, Sanderau, centrum oraz miejscowość Gerbrun (bardzo blisko miasteczka uniwersyteckiego Hubland).
 • Uniwersytet w Würzburgu: Dom Gościnny (Gästehaus). Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacja odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Polskiej Misji Historycznej. Uwaga: o wolnych pokojach informuję wszystkich stypendystów mailowo. Nie ma innych wolnych pokoi, poza tymi o których Państwa informuję. Adres (por. mapę Google): Gästehaus der Universität Würzburg, Am Studentenhaus 1, 97072 Würzburg. Dalsze informacje: link.
 • Uniwersytet w Würzburgu: „hotel” uniwersytecki Welzhaus (bliższe informacje, także aktualne ceny: Welzhaus der Universität Würzburg, dzielnica Altstadt). W tym „hotelu” uniwersyteckim znajduje się ponad 20 komfortowych apartamentów różnej wielkości (np. małe: ca. 20 m2 dla jednej osoby, duże: ca. 33 m2 dla 2-3 osób). Apartamenty są wynajmowane osobom z doktoratem, doktorom habilitowanym i profesorom, generalnie minimum na miesiąc. Drogo… Adres: Julius-Maximilians-Universität Würzburg, Welzhaus, Klinikstraße 6, 97070 Würzburg, Niemcy. Zainteresowani mogą zwracać się bezpośrednio do administracji: scias-office@uni-wuerzburg.de
 • Ogólnie: pensjonaty i inne miejsca noclegowe (booking.com, Pension und Zimmervermittlung, bed & breakfastwuerzburg-pension.de).
 • Wybrane pensjonaty i inne miejsca noclegowe: Pension Bed & Breakfast Ruder (miejscowość Gerbrunn, bardzo blisko miasteczka uniwersyteckiego Hubland), Pension Bett am Berg (w miejscowości Kürnach, raczej dla osób z samochodem), Pension Siegel, Babelfish HostelHC24 Würzburg, Schönstatt-Zentrum Marienhöhe, schronisko młodzieżowe, B&B HOTELS.
 • Pokoje w prywatnych mieszkaniach i domach: Airbnb, przykład Airbnb, zwischenmiete.de.
 • Dalsze wskazówki na stronach Uniwersytetu w Würzburgu oraz Urzędu Miasta.

Komunikacja miejska i taksówki

 • Rozkład jazdy autobusów i tramwajów: Verkehrsunternehmen Verbund Mainfranken (VVM).
 • Bilety można kupić u kierowcy (tylko autobusy) lub w automatach na niektórych przystankach: bilet jednorazowy (Einzelkarte), bilet jednodniowy dla jednej osoby oraz dla dwóch osób dorosłych i dzieci (Tageskarte Solo oraz Tageskarte Plus, bilet dzienny zakupiony w sobotę ważny jest także w niedzielę: link) oraz bilet trzydniowy (3-Tagekarte Solo, zakup chyba tylko u kierowcy autobusu), bilet jednorazowy na 4 przystanki (Kurzstrecke Eins+4), karnet 6-przejazdowy (6er-Karte) oraz bilet miesięczny (osobisty Monatskarte persönlich lub Monatskarte übertragbar, który można przekazywać innym osobom). Uwaga: proszę nie kupować u kierowcy „na zapas” kilku biletów jednorazowych – zostaną wydrukowane jako „skasowane”. W biurze Zakładu Komunikacji (WVV Kundenzentrum znajduje się na ulicy Domstraße 26) można wyrobić osobisty bilet miesięczny. Ceny biletów znajdują się na stronie VVM: link 1, link 2. Bilety można także kupować przez aplikację (automatycznie analizuje przejazdy w danym dniu i wybiera najkorzystniejszą dzienną taryfę): link.
 • Taksówkę można zamówić pod numerem telefonu: 0049 931 19410. Koszt przejazdu z centrum do biura Misji: około 25 €.

Parking

 • W centrum są miejsca z bezpłatnymi miejscami parkingowymi, nie zawsze są one jednak wolne. Można zaparkować samochód „na stałe” przy biurze Misji na terenie miasteczka uniwersyteckiego i po mieście poruszać się komunikacją miejską.

Praca w biurze Misji

 • Stypendyści i goście Misji otrzymują klucz do budynku i pokoju dla stypendystów (nr pokoju 03.008): mogą przychodzić w dowolnych, wygodnych dla siebie godzinach i pracować. Klucz jest elektroniczny, zawiera mały akumulator, który trzeba regularnie ładować: urządzenie ładujące jest zintegrowane z panelem obsługi windy (przed wejściem do windy, należy go przyłożyć do znaczka wi-fi).
 • W pokoju dla stypendystów można korzystać z komputerów z dostępem do internetu (przez sieć uniwersytecką). Hasło do komputerów znajduje się w czerwonej teczce na regale. W pokoju można zrobić kawę, herbatę, włożyć kanapkę do lodówki.
 • Osoby, które przyjeżdżają do Würzburga w terminie, gdy biuro Misji jest zamknięte (terminy), również mogą korzystać z pokoju dla stypendystów: proszę odpowiednio wcześniej zgłosić taką potrzebę, wówczas klucz będzie czekał w zaprzyjaźnionym sekretariacie. Proszę wziąć pod uwagę, że wszystkie formalności (np. dotyczące wypłaty stypendium) zostaną załatwione dopiero po otwarciu biura.

Publiczne wystąpienia stypendystów i gości Polskiej Misji Historycznej

 • Spotkania online (w języku polskim): Od stycznia 2022 roku organizowane są spotkania online ze Stypendystami i Gośćmi Misji. Dalsze informacje na stronie: link.
 • Aktualnie zawieszone: W biurze Misji odbywają się publiczne spotkania ze stypendystami i gośćmi. Z reguły mają one charakter nieformalnych seminariów otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Uprzejmie proszę o przygotowanie 10-20 minutowego wystąpienia w języku niemieckim lub angielskim. Uwaga: nie ma możliwości wygłoszenia referatu w języku polskim. Temat: przedstawienie siebie (życiorys naukowy) oraz prowadzonych dotychczas i planowanych (w szczególności w Würzburgu) prac badawczych. Jest możliwość pokazania prezentacji na monitorze jednego z komputerów w biurze (proszę przygotować duży format czcionek, duże ilustracje). Można także przynieść własny laptop.

Kontakty naukowe

Internet

 • Na terenie większości budynków uniwersyteckich w Würzburgu można korzystać z bezprzewodowego internetu (wi-fi) za pomocą sieci eduroam. Eduroam to międzynarodowy projekt, którego celem jest udostępnienie bezpiecznego internetu pracownikom i studentom uniwersytetów i instytucji naukowych na terenie wszystkich stowarzyszonych placówek (lista polskich uczestników eduroam). Osoby, które w macierzystej instytucji uruchomią w swoich komputerach i smartfonach tę usługę, mogą również korzystać z bezprzewodowego internetu za pomocą eduroam w większości budynków uniwersyteckich w Würzburgu (na terenie całego miasta) – bez konieczności dodatkowej konfiguracji, czy kontaktu z administratorami. Zachęcamy do odpowiedniego przygotowania komputerów i smartfonów przed przyjazdem do Würzburga.
 • Na terenie całej Bawarii rozbudowana jest sieć BayernWLAN (link „@BayernWLAN”).
 • Jest możliwość korzystania z darmowych „hotspotów”, szczególnie w centrum miasta: w okolicach rynku internet udostępnia WVV, Urząd Miasta z kolei w ratuszu. Połączyć się z internetem można także w Bibliotece Miejskiej (Stadtbücherei), w budynkach uniwersyteckich, w kawiarniach i restauracjach (o hasło proszę pytać obsługę).
 • Dalsze informacje:, link, link, link.

Biblioteka uniwersytecka: katalog

 • Większość zbiorów biblioteki uniwersyteckiej jest dostępna na miejscu (tzw. wolny dostęp) i można z nich korzystać bez karty bibliotecznej (Benutzerausweis). Karta biblioteczna jest wydawana wyłącznie osobom, które deklarują pobyt w Würzburgu powyżej 3 miesięcy i przedstawią zaświadczenie o zameldowaniu (meldunek w Urzędzie Miasta, w Ratuszu).
 • Misja dysponuje trzema „zbiorczymi” kartami bibliotecznymi, wystawionymi na nazwisko jednego z pracowników uniwersytetu. Umożliwiają ona zamawianie książek z magazynów (proszę zamawiać wyłącznie do czytelni). Karty są dostępne dla stypendystów i gości w biurze Misji: znajdują się w czerwonej teczce na półce regału z książkami, tam też lista użytkowników (proszę wpisać się).
 • Uwaga: Biblioteka uniwersytecka umożliwia dostęp do wielu niemieckich i zagranicznych baz danych, z których można bezpłatnie (lub odpłatnie) ściągać artykuły i całe książki (w formacie pdf). Dostęp do wielu baz jest możliwy z prywatnych komputerów (podłączonych do sieci uniwersyteckiej przez EDUROAM), z niektórych baz można skorzystać wyłącznie z komputerów uniwersyteckich (w bibliotece lub biurze Misji). W katalogu biblioteki uniwersyteckiej publikacje online są dostępne pod linkiem „Volltext” / „Full text” (znajduje się po prawej stronie przy tytule publikacji), który przekierowuje na stronę bazy danych udostępniającej wybrany artykuł/książkę.
 • W większości czytelni biblioteki uniwersyteckiej można samodzielnie skanować (np. za pomocą aplikacji na komórkę lub przenośnego skanera) lub fotografować publikacje własnym aparatem; przestrzegając przy tym oczywiście praw autorskich (na własny użytek). Skanowanie (bezpłatne) i kopiowanie (płatne) na sprzęcie należącym do biblioteki jest możliwe dzięki specjalnej karcie. Kartę tę można zakupić w bibliotece głównej (7 euro plus pierwsze doładowanie 20 euro) lub wypożyczyć w biurze Misji (dysponujemy dwiema kartami). Bliższe informacje znajdują się na stronie biblioteki uniwersyteckiej.

Stołówki uniwersyteckie i inne możliwości wyżywienia

Pobyt w Würzburgu

Zwiedzanie miasta

 • Informacja turystyczna (Tourist Information) znajduje się w budynku Biblioteki Miejskiej (Falkenhaus, Marktplatz 9).
 • Oferty zwiedzanie miasta: link.
 • Autobus Kulturlinie nr 9 (dojeżdża na zamek). Uwaga: jeździ sezonowo, proszę sprawdzić szczegóły na stronie.