Wystawa “Vielerlei Wiederaufbau – Różne drogi odbudowy”
Doświadczenia i spostrzeżenia w odnawianiu
miast Polski i Frankonii po 1945 roku
Różne drogi odbudowy – Vielerlei Wiederaufbau
Erfahrungen und Wahrnehmungen
in Städten Polens und Frankens nach 1945
Wystawa jest / była prezentowana:
- ostatnia prezentacja: w dniu 19 września 2023 r. – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Nauk Historycznych w holu głównym (ul. W. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń).
- od 4 do 27 kwietnia 2022 roku w Ratuszu w Würzburgu (Oberes Foyer). Otwarte: poniedziałki – czwartki w godz. 8:00-18:00, piątki 8:00-13:30. Osoby zwiedzające obowiązują aktualnie: zasada 3G i wymóg maski FFP2. Uroczysty finisaż wystawy odbył się w środę 27 kwietnia 2022 r. o godz. 17:00. Zaproszenie.
- od 25 marca do 30 czerwca 2020 roku w Centrum Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (foyer Sali Teatralnej, ul. Kurta Obitza 1, Olsztyn). Wystawa została przygotowana we współpracy z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Centrum Badań Interdyscyplinarnych „Probalticum” UWM w Olsztynie. Zaproszenie.
- od 2 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 roku w Budapeszcie (Węgry), w siedzibie Domu Badań Humanistycznych (MTA Humán Tudományok Kutatóháza, Budapest IX. Tóth Kálmán u. 4.). Wystawa została przygotowana we współpracy z Węgierskim Archiwum Narodowym (MÉSZ) i Domem Badań Humanistycznych. Plakat.
- od 31 października do 15 listopada 2019 roku w Budapeszcie (Węgry), w siedzibie Węgierskiego Stowarzyszenia Architektów (MÉSZ, Magyar Építőművészek Szövetsége, 1088 Budapest, Ötpacsirta utca 2). Wystawa została przygotowana we współpracy z Węgierskim Stowarzyszeniem Architektów (MÉSZ) i Węgierskim Archiwum Narodowym (MÉSZ). Plakat i link.
- od 11 do 22 października 2019 roku: Ludwig-Maximilians-Universität München (Universitätsgebäude der LMU, Oettingenstr. 67, Hörsaal B001) – in Kooperation mit dem Haus des Deutschen Ostens (HDO). Link.
- w Gdańsku w dniach od 14 października do 4 grudnia 2016 roku w kooperacji z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Miejsce wystawy: Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku, ul. Długa 46/47.
- w Aschaffenburgu w dniach od 8 lipca do 4 września 2016 w kooperacji z Stadt- und Stiftsarchiv Geschichts- und Kunstverein Aschaffenburg e.V. Miejsce wystawy: Schönborner Hof (Wermbachstraße 15, Aschaffenburg).
- w Krakowie w dniach od 10 marca do 10 kwietnia 2016 w kooperacji z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Miejsce wystawy: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Kraków.
- we Wrocławiu w dniach od 22 grudnia 2014 roku do 7 stycznia 2015 w kooperacji z Ośrodkiem “Pamięć i Przyszłość”. Miejsce wystawy: ulica Oławska, Wrocław (wystawa plenerowa).
- w dniach od 13 października do 8 grudnia 2013 roku w Ratuszu w Schweifurcie (Markt 1). Prezentacja towarzyszyła wystawie pod tytułem “Schweinfurt im Luftkrieg 1943-1945”.
- w dniach od 20 lipca do 31 sierpnia 2013 roku w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy (Rynek Starego Miasta 42).
- w dniach 11 kwietnia do 9 maja 2013 roku w hallu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego (al. Krakowska 71-79, I piętro).
- w dniach 18 października do 14 listopada 2012 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu (ul. Gagarina 13, II piętro).
- w dniach 6–28 czerwca 2012 roku w Sparkasse Mainfranken Würzburg (Hofstraße 7–9, Würzburg).
Tematem wystawy jest odbudowa po II wojnie światowej wybranych miast w Polsce i Frankonii – Warszawy, Gdańska i Wrocławia oraz Würzburga, Aschaffenburga i Schweinfurtu. Materiały ilustracyjne oraz opisy dotyczące miast w Polsce zostały przygotowane przez trzy zespoły. Warszawę przedstawiły Panie mgr Paulina Świątek z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków i mgr Małgorzata Popiołek (Uniwersytet Techniczny w Berlinie). Reprezentujący Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Panowie dr Piotr Paluchowski oraz dr Janusz Trupinda zestawili materiały o Gdańsku. W tej części wystawy znalazły się ilustracje ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu – dzięki zaangażowaniu pracowników Biblioteki Pana mgr. Jana Kotłowskiego oraz Pani dr Marty Czyżak. Temat odbudowy Wrocławia został opracowany przez Pana mgr. Grzegorza Grajewskiego z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu we współpracy z Panem dr. hab. Wojciechem Mrozowiczem z Uniwersytetu Wrocławskiego. Kwerendę archiwalną dla miast Frankonii, mianowicie dla Würzburga, Aschaffenburga i Schweinfurtu, przeprowadziła na zlecenie Archiwum Miejskiego w Würzburgu Pani Antonia Bieber, która zebrała ilustracje oraz przygotowała do nich opisy. Wystawa jest tematyczną kontynuacją konferencji pod tytułem “Różne drogi odbudowy. Doświadczenia i spostrzeżenia w odnawianiu zniszczonych miast”, która odbyła się we wrześniu 2011 roku w Würzburgu.
Dziękujemy serdecznie instytucjom, które bezpłatnie udostępniły swoje zbiory:
- Archiwum Miasta Aschaffenburga
- Archiwum Miasta Schweinfurtu
- Archiwum Państwowe m.st. Warszawy
- Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
- Centralne Archiwum Wojskowe im. mjr. Bolesława Waligóry
- Muzeum Architektury we Wrocławiu
- Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
- Muzeum Miejskie Wrocławia
- Narodowe Archiwum Cyfrowe
- Zakład Architektury Polskiej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
Wystawa została objęta patronatem przez:
- Panią Minister Stanu Emilię Müller (Bayerische Staatskanzlei)
- Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium
- Nadburmistrza miasta Würzburga Pana Georga Rosenthala
- Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie
Wystawę przygotowano przy wsparciu:
- Bayerische Staatskanzlei
- Freunde Mainfränkischer Kunst und Geschichte e.V. Würzburg
- Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium
- Sparkasse Mainfranken Würzburg
- Stadt Würzburg